iPlex Facebook Polska

Aktualności

 

Nagrody V MFFD HumanDOC rozdane!

 

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 listopada w warszawskiej Kinotece, zostały wręczone nagrody najlepszym filmom tegorocznego Festiwalu HumanDOC. Tym samym główna część V edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dobiegła końca. Miłośnicy dobrego dokumentalnego kina mogą jednak wciąż pozostać w festiwalowym klimacie. Wybrane filmy do końca roku można na platformie internetowej KINOPLEX.PL.


Tegoroczny Festiwal HumanDOC obfitował w wyśmienite obrazy dokumentalne z całego świata, pogłębiające wiedzę lub odkrywające prawdę o globalnych procesach zachodzących we współczesnym świecie i warunkujących nasze w nim istnienie.

Jury w składzie Mateusz Mularski  (Fundacja Humandoc), Przemysław Antoniewicz (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) oraz Dorota Heidrich (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW) po długich debatach Grand Prix dla Najlepszego Filmu Zagranicznego zdecydowało się przyznać obrazowi „Chorzy Ludzie” w reżyserii Juri Rechinsky . Jury doceniło film jako próbę uwrażliwienia opinii publicznej na kwestię osób wykluczonych społecznie i za łatwość w docieraniu do  publiczności z powodu swej uniwersalnej treści. Film w przejmujący sposób uwrażliwia nie tylko na problem, ale też na przyczyny jego powstania, a dla polskiego widza problematyka filmu jest o tyle bliska, że odnosi się do zbliżonego kontekstu kulturowego. Grand Prix zostało ufundowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej.


Grand Prix w kategorii Najlepszy Film Polski jury przyznało filmowi „Aleppo. Notatki z ciemności.” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego. To obraz, który wręcz musi zostać doceniony przez wzgląd na aktualność prezentowanych problemów i niezwykle szerokie tło ich ukazania. To co uderza, to pokazanie obrazu wojny w Syrii z wielu perspektyw. Obraz zderza nas z rzeczywistością ludzi, która dla XXI-wiecznego Zachodu jest trudna do wyobrażenia. Wojna w Syrii pokazana jest oczami postaci biorących w niej bezpośredni udział i stających twarzą w twarz z jej najbardziej krwawymi skutkami.
W tym roku film „Aleppo. Notatki z ciemności” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego zdobył również Nagrodę Specjalną Banku Zachodniego WBK, którą ufundował Mecenas Festiwalu, Bank Zachodni WBK.


Laureaci zostali nagrodzeni podczas gali.


V edycja MFFD HumanDOC obfitowała w wiele wyjątkowych wydarzeń. Poza przeglądem filmów dokumentalnych na najwyższym poziomie w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, widzowie wzięli udział w spotkaniach z reżyserami, pisarzami oraz reporterami. 13 listopada odbędą się również warsztaty operatorskie organizowane w współpracy z firmą Canon Polska.


Kolejna edycja festiwalu za rok, a ci, którym już teraz brakuje festiwalowej atmosfery i kina, które nie pozostawia obojętnym, mogą oglądać wybrane filmy V MFFD do końca roku na platformie internetowej KINOPLEX.PL. Tam część filmów będzie przystosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu! Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC za rok!

 


 


UWAGA! WYNIKI KONKURSU ŚWIAT RÓŻNORODNYCH SZERKOŚCI!

 

 

Honorowa Kategoria Jasna Strona Kadru:

Nagroda główna: Stella Szczupakowska

Wyróżnienia: Wojciech Kapuściński, Małgorzata Borucka, Łukasz Miechowicz

 

 

Kategoria HumanDOC:

1. Najlepsze zdjęcie pojedyncze: Luiza Stosik-Turek

2. Najlepsze zdjęcie mobilne: Łukasz Gurbiel

3. Najlepszy fotoreportaż: Magdalena Jończyk

 

 

Kategoria Demokracja w działaniu :

Nagroda Główna: Martyna Kwiatkowska


WSZYSTKIM LAUREATOM SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

 

 

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 roku.